Proexportně orientovaná firma Modus, která vyvíjí a vyrábí svítidla v České Lípě už pětadvacet let, zopakovala úspěšný hospodářský výsledek z předchozího roku a v roce 2018 měla tržby těsně převyšující miliardu korun. Navzdory silné konkurenci v podobě levných dovozových svítidel z Číny.

Nejdůležitější exportní zemí je Německo

Modus prodává třicet procent svých výrobků v Česku, sedmdesát procent míří na exportní trhy, zejména do sousedního Německa. „Máme zde založenou vlastní značku určenou pro tamní trh,“ vysvětluje jednatel společnosti Lubomír Kalina. Výkon německé ekonomiky bedlivě sleduje. „Na její případný pokles jsme připraveni, máme úzkou spolupráci s naším distributorem, kterému pomáháme technicky školit jeho zákazníky.“ Mezi další významné exportní země patří Finsko, Holandsko, Rakousko a Slovensko.

Čeští světlaři za sebou mají úspěšné projekty i mimo hranice Evropy, leckdy z poměrně exotických zemí jako Kuvajt, Afghánistán či Nový Zéland. „Aktuálně jsme například získali objednávku na spolupráci s katarskou společností, s čímž nám pomáhá i obchodní oddělení českého velvyslanectví v Kuvajtu.“

Investice do vývoje v řádech desítek milionů

Modus je podle Kaliny výjimečným výrobcem i mezi evropskými světlaři. „Jsme vlastníky ojedinělé technologie na výrobu světelné části LED panelů. Naprostá většina firem tyto panely nakupuje v Číně. I nám by se to finančně vyplatilo. Ale chceme si pokud možno vše vyrábět sami, dohlížet na kvalitu. Nyní začínáme vyvíjet také vlastní elektroniku do svítidel, takže se dostáváme do fáze, kdy bude skutečně celé svítidlo vyrobeno námi. Jde o významný krok v naší společnosti,“ říká Kalina.

V letošním roce firma investuje také do nové výrobní haly na zpracování hliníku, což jí umožní rozšířit sortiment produktů o nová designová svítidla. Celkem firma v posledních pěti letech investovala do modernizace výroby 162 milionů korun.

Společnost také pravidelně investuje finanční prostředky do vývoje chytrých svítidel ovládaných bezdrátově i světel se zabudovanými sensory, které v kancelářích optimálně upravují světelnou pohodu a šetří energii.

Čtvrtstoletí tradice

Modus vyrábí svítidla už od roku 1994, v posledních sedmi letech se specializuje zejména na výrobu LED svítidel, především pro kanceláře a průmyslové prostory, ale také pro veřejná osvětlení. Ve svém závodě v České Lípě vyrobí každý týden 25 tisíc kusů svítidel.

Sedmdesát procent výrobků společnosti míří do zahraničí, což z Modusu činí také významného exportéra v tomto průmyslovém odvětví. S čtyři sta padesáti zaměstnanci je zároveň důležitým zaměstnavatelem v regionu.

Kromě výrobního závodu v České Lípě společnost působí také v Jinočanech, kde se nachází obchodní centrála a laboratoře na testování nových produktů. V třetí pobočce v Třebíči je pak ekonomické a obchodní oddělení.

https://www.b2b-nn.com/modus-cesky-vyrobce-svitidel-utrzil-loni-miliardu/